top of page

Невід'ємний атрибут судді називається суддівський молоток або молоток голови. Він виготовлений з дерева і має фігурну ручку. Суддя б'є їм по спеціальній підставці, щоб звук удару був гучнішим. Молоток є символом влади судді та його права здійснювати повноваження на судовому засіданні. 

Найчастіше його використовують для того, щоб привести до порядку в засіданні сторони, які сильно емоційні і бурхливо реагують на розгляд справи. І щоб судді не доводилося зайвий раз підвищувати голос - він користується цим атрибутом. Символізує він і право на остаточне рішення. На аукціонах теж використовують подібний молоток. Варто зазначити, що такий молоток є атрибутом правосуддя в західних країнах. У Росії його зазвичай судді не використовують, але все одно він є на столі у кожного з них, хоча і носить найчастіше декоративний характер.

Історія виникнень суддівського молотка дуже цікава і цей атрибут був відомий ще з давніх часів. Є навіть історія в Старому Завіті про першому використанні молотка. Під час будівництва храму Соломона в Єрусалимі відбулося вбивство будівельника Адонирама і вбили його молотком. У цьому випадку він виявився своєрідним атрибутом винесення вироку людині. Масони, спираючись на вищевказану історію, використовували молоток як символ кари і творення. У масонів цей атрибут був знаком обраного сильного і могутнього Майстри і саме таким предметом Майстер відкривав і закривав засідання масонів. Учасники масонських засідань реагували на стукіт молотка з великою повагою і пошаною. Багато істориків відносять походження цього суддівського атрибута до міфологічної культурі шумерів, які жили в 4-3 тисячоліттях до нашої ери. Шумери були видатної цивілізацією, і успіхи в юриспруденції у них були дуже великими. Правосуддя у них було жорстоке, але справедливе і ефективне. Під час судових засідань вони забивали таким молотком цвяхи в кришку труни, в якому лежав злочинець. За кожну його провину суддя вбивав новий цвях. Але якщо засудженого виправдовували, то з боку захисту виймали по одному цвяху з кришки труни. Сенс цієї кари полягав в тому, що чим більше провини у людини, тим більше було забито цвяхів. Надалі шумери перестали використовувати цей атрибут під час винесення вироку, так як натовп сильно і шумно реагувала на подібні акти правосуддя.

bottom of page